Zakazi servis

REGULATORI PRITISKA

Kompresor (1) Dobija pogon od motora.
Obicno se upotrebljava kompresor sa klipovima.
Kompresor sabije zrak u rezervoar Rezervoar (2) Pritisak u rezervoaru krece se izmedu 7–8 bar.
Posto kompresor stalno radi kad radi i motor, treba da postoji regulator pritiska.
Regulator pritiska (3) Stupa u dejstvo kada se u rezervoaru postigne pritisak izmedu 7–8 bar.
Regulator pritiska vezan je sa kompresorom i rezervoarom, tzv. vodom rasterecenja.
Cim se postigne potreban pritisak kompresor se odvaja od vodova, koji pune rezervoar, a ostvaruju se prepumpavanjem zraka iz jednog cilindra kompresora u drugim.
Ponekad rezervoar ima sigurnosni ventil. Kada pritisak u rezervoaru pada ispod 7 bar, ponovo regulator uspostavlja vezu izmedu kompresora i rezervoara.
Razvodnik (4) To je mehanizam koji razvodi zrak pod pritiskom u kocene komore namestene na nepokretni deo ploca tockova.
Kocione komore (5) Deluju na papuce tockova, koje pritiskaju dobos tocka i tako se ostvaruje kocenje vozila.
Ponekad se mesto kocionih komora upotrebljavaju kocioni cilindri.
Osim ovih glavnih elemenata pneumatski kocioni sistem ima i sporedne uredaje: manometar (6), prikljucak za prikolicu (7), uredaj brzog otkocivanja (8) i ubrzivac kocenja i otkacivanja zadnjih tockova (9).
Na ulazeci u detaljniju analizu sistema kocenja sa pneumatskom instalacijom za prenos signala, u nastavku se daje primer te instalacije na sl.
18 za teretno vozilo sa prikolicom, odakle se moze sagledati sva kompleksnost pomenute instalcije Pored uobicajenih sistema za aktiviranje kocionog mehanizma cesto se koriste i tzv. kombinovani hidro-pneumatskih sistemi aktiviranja kocionog mehanizma